Sokak által ismert és használt szolgáltatása volt a Magyar Államnak, hogy minden magánszemély évenként 2 db tulajdoni lapot ingyenesen lekérhetett a Földhivatal Online rendszerből. Az új ingatlan-nyilvántartási törvény hatályba lépésével, illetve az elektronikus ingatlan-nyilvántartás bevezetésével azonban a korábban jól működő szolgáltatáshoz való hozzáférést is korlátozták. A változások híre sok ügyfelemhez eljutott, de a legtöbben a részletszabályokkal nincsenek tisztában, ezért hasznosnak gondoltam, ha rögzítem a legfontosabb változásokat a tulajdoni lapok lekérésével kapcsolatosan a leggyakrabban elhangzott kérdésekre adott válaszok formájában.
1. Tényleg megszűnik az ingyenes tulajdoni lap lekérésének lehetősége?
Az a lehetőség, hogy mindenki jogosult volt az ügyfélkapuján keresztül évente 2 db tulajdoni lapot lekérni, valóban megszűnt 2025. január 15-ével. Az új ingatlan-nyilvántartási törvény 90. § (2) bekezdése rögzíti, hogy a 2 db ingyenes lekérési lehetőség kizárólag a saját tulajdonban álló ingatlanra vonatkozik.
A jogszabály nem tartalmaz arra vonatkozóan korlátot, hogy mekkora tulajdoni hányadot illetően kell tulajdonosnak lenni ahhoz, hogy az ingyenes lekérési lehetőséggel élni lehessen, így értelmezésem szerint osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlanok esetén is valamennyi tulajdonostársat megilleti az ingyenes tulajdoni lap lekérésének lehetősége évente 2-szer.
Viszont érthetetlen módon pl. a haszonélvező vagy a zálogjogosult nem kérhet le ingyenes tulajdoni lapot az ingatlanról, amely felett haszonélvezetet gyakorol, vagy amelynek zálogjogosultja.
2. Ha megszűnt a fenti lehetőség, akkor hogy lehet, hogy nekem mégis sikerült lekérni tulajdoni lapot nem saját ingatlanra 2025. január 15-e után?
Mint ahogy az új törvény hatálybalépésével kapcsolatban általában, a tulajdoni lapok lekérésével kapcsolatban sem zökkenőmentes az átállás. A Földhivatal Online 2025. január 15. után nem figyelmeztette az ügyfeleket a jogszabályváltozásra. A mai napig sem jelenik meg az online lekérési felületen, hogy az ingyenes lehetőség már csak saját ingatlanra vonatkozik.
Ahogy arra is elfelejtette a Földhivatal Online felhívni az ügyfelek figyelmét, hogy aki nem tudott a jogszabályváltozásról, és a korábbi évek gyakorlata alapján ismét (ezúttal jogalap nélkül) lekérte az ingyenes tulajdoni lapot, annak az új jogszabály szerint a tulajdoni lap egyébként fizetendő díjának háromszorosát kell megfizetnie, ami jelen pillanatban 3 x 4.800,- Ft = 14.400,- Ft.
Más kérdés, hogy bárkivel is beszéltem, aki tévedésből jogosulatlanul kért le ingyenesen tulajdoni lapot az új törvény hatálybalépése után, senki sem számolt be arról, hogy behajtották volna tőle a háromszoros díjat. Mindenesetre aki semmiképp sem szeretne sok tízezer forintos „büntetést” fizetni jogosulatlan tulajdoni lap lekérés miatt, az semmiképpen se kérjen ingyenesen tulajdoni lapot nem saját ingatlanról.
3. És mi van akkor, ha még van ingyenes lekérési lehetőségem, amit majd később szeretnék felhasználni, most pedig fizetős tulajdoni lapot szeretnék lekérni?
Erre a Földhivatal Online rendszere nem ad lehetőséget, nincs arra opció, hogy valaki „megspórolja” az ingyenes tulajdoni lapjait, és azokat később használja fel, és azt sem lehet a jelenlegi online felületen kiválasztani, hogy valaki fizetős tulajdoni lapot szeretne lekérni annak ellenére, hogy van még ingyenes lekérésre lehetősége.
Ez valószínűleg azért van így, mert a jelenlegi rendszer egy átmeneti rendszer, és bár az új törvény már hatályba lépett, az új elektronikus rendszer még nem elérhető (csak Komárom-Esztergom vármegyében, és ott is csak tesztjelleggel, és átmeneti leállásokkal). Előreláthatólag az új elektronikus rendszer elindulásával a korábbi tulajdoni lap lekérési felület is megszűnik, és egy új, remélhetőleg szofisztikáltabb felületen lehet majd a tulajdoni lapokat letölteni.
4. És akkor más ingatlanjának a tulajdoni lapját már le se tudom kérni?
Sok helyről hallottam azt az értelmezést is, hogy az új törvény szabályai szerint más ingatlanjáról ezután már egyáltalán nem kérhető le tulajdoni lap. Ez természetesen nincs így, az ingatlan-nyilvántartás továbbra is bárki számára hozzáférhető közhiteles nyilvántartás, bármely ingatlan tulajdoni lapjáról kérhető elektronikus másolat, azonban ilyenkor minden esetben meg kell fizetni a 4.800,- Ft / ingatlan összegű tulajdoni lap másolati díjat. Ez azonban, ahogy fent említettem, nem mindig megvalósítható technikailag, hiszen ha van még ingyenes lekérési lehetősége a felhasználónak, akkor nem tudja a fizetős lekérés opcióját kiválasztani, és az ingyenes tulajdoni lapokat eltenni későbbre.
5. És akkor a földhivatalban már nem is lehet betekinteni ingyenesen?
Korábban ingatlanosok, tényfeltáró újságírók és ügyvédek kedvelt gyakorlata volt, kiváltképp, ha nagyszámú ingatlan iránt érdeklődtek, hogy valamely földhivatal ügyfélszolgálatán a helyben lévő számítógépen vizsgálták meg az érintett ingatlanok tulajdoni lapjait. Ezt a lehetőséget az új törvény jelentősen korlátozta. A hatályos törvény szerint kizárólag olyan ingatlan tulajdoni lapjába lehet a földhivatali ügyfélszolgálaton helyben betekinteni, és azt is csak kérelemre, amelyen a betekintő jogosultként szerepel (tehát pl. tulajdonos, haszonélvező, jelzálogjogosult). Ennek megfelelően el is tűntek a földhivatalokból a korábban kihelyezett számítógépek.
Bár formálisan továbbra is nyilvános maradt az ingatlan-nyilvántartás, ez nagy pofon a nyilvánosság tényleges érvényesülésének, ami nem is elsősorban az ügyvédeknek fáj, hiszen az ő költségeiket végső soron úgyis az ügyfelek fogják kifizetni, hanem a sajtó munkatársainak, hiszen ezután csak komoly költségek árán tudnak betekinteni a földhivatali nyilvántartásba.
6. És mi lesz ezután?
Ahogy fent már említettem, az új elektronikus rendszer elindulásával a tulajdonilap-másolatok lekérésének módja előreláthatólag meg fog változni, azonban a rendszer még nem hozzáférhető, így a pontos működéséről sincsenek még érdemi információim. Ha beindul az új online felület, újabb posztban jelentkezem a friss információkkal.
Ha ingatlanjogi témával kapcsolatban merülne fel kérdésük, keressenek bizalommal az alábbi e-mail címen: nemethadamgeza@nemethadamgeza.hu.